Sürdürülebilir ve Temiz Bir Dünya için 5D

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Millî Eğitim Bakanlığı ve TEMA Vakfı iş birliğinde Tetra Pak Türkiye’nin destekleriyle uygulanan Sıfır Atık Eğitim Projesi ile çocukların doğal varlıkların korunması, doğa dostu tüketim alışkanlıkları, atık yönetimi gibi konularda farkındalık geliştirmeleri ve “sıfır atık” yaklaşımını tanımaları hedefleniyor.

Sıfır Atık Eğitimlerinde; 5D modeliyle çocuklara "sıfır atık" kavramının tanıtılması, bu kapsamda çocukların günlük yaşamlarında atıkları nasıl azaltacakları, nasıl daha az tüketecekleri ve farklı şekillerde nasıl değerlendirebilecekleri konusunda farkındalık sağlanması hedefleniyor. Doğal varlıkların doğru kullanılması ve israfın önlenmesi konularını da kapsayan 5D modeli; “Düşün, Gerekli Değilse Tüketme”, “Daha Az Tüket”, “Değerlendir, Yeniden Kullan”, “Değiştir, Farklı Amaçla Kullan” ve “Dönüştür, Doğa Kazansın” prensiplerinden oluşuyor.

Proje kapsamında geliştirilen Sıfır Atık Eğitim Portalı tüm eğitim kademeleri için öğretmenlere sunumlar, posterler, çalışma kâğıtları, proje önerileri, filmler ve dijital oyunlar olmak üzere eğitim içerikleri ve materyaller sunuyor. Proje uygulamaları, ayrıca TEMA Vakfı gönüllülerinin desteğiyle okul öncesi ve ilkokul seviyesindeki çocukların "sıfır atık" kavramını öğrenecekleri etkinliklerle okullarda yüz yüze ya da çevrim içi olarak devam ediyor.

Proje ile ilgili görüş ve sorularınızı iletişim bölümünden bize ulaştırabilirsiniz.

Bu portal, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve Millî Eğitim Bakanlığı iş birliği ile Tetra Pak Türkiye’nin desteklediği Sıfır Atık Projesi kapsamında TEMA Vakfı tarafından hazırlanmıştır.

TEMA Vakfı Sıfır Atık Eğitim Portalı'ndaki tüm içerik TEMA Vakfı tarafından oluşturulmuş olup tüm hakları TEMA Vakfı'na aittir. Kopyalanamaz, çoğaltılamaz, içerikten bölümler hak sahibinin izni olmaksızın kullanılamaz.

Tema Logolar